Yeni Google Akıllı Asistan Türkiye’ye Gelecek Mi?

Google’ın geçtiğimiz günlerde düzenlediği geliştiriciler konferansında açıkladığı yeni akıllı asistanı herkesin aklını başından aldı. Google yaptığı demoda akıllı asistanın bir kuaförü ve bir restoranı arayarak rezervasyon yaptığı telefon kayıtlarını dinlettiler ve aranan kişiler rezervasyon yaptıranın insan olmadığını anlamadılar bile. Sorulan sorulara çok akıcı ve mantıklı cevaplar veren akıllı asistanın yaptıkları kimilerini gelecek için korkuturken kimilerini de heyecanlandırdı.

Türkiye’deki benim gibi birçok teknoloji düşkününün ise aklındaki asıl soru bu özellik ne zaman Türkiye’ye gelecek? Genelde yeni teknolojilerin Türkiye’deki kullanıcılara Türkçe olarak sunulması yıllar alır ama bu sefer öyle olmayacak. 

Ne kadar Türk Olacak?

Google toplantıda bir harita göstererek akıllı asistanın bu yıl sonuna kadar 80 ülkede 30 farklı dilde kullanıma sunulacağını duyurdu. Türkiye de bu 80 ülkenin içinde yer alıyor. Şimdilik Türkçe dil desteği dışında ne kadar yerel bilgiyi destekleyeceği net değil. Örneğin akıllı asistan Cem Yılmaz’ın dalga geçtiği gibi Türkçe deyim ve atasözlerini anlayabilecek mi? Ya da yerel haber bültenlerinde bilgiler verebilecek mi? Google Akıllı asistan baş mühendisi Scott Huffman’ın belirttiğine göre bu ülkelerin bazılarında asistan dil desteği dışında yerelleştirilecek de. Ancak bu hangi boyutta olacak bu henüz net değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir